Whiskybase

xenopus

Jan Hátle  •  Expert Senior  Senior Expert  •  Market Buyer  •  Market Seller

About xenopus:

Whisk(e)y piju už léta. Nezajímá mě až tolik absolutní hodnocení a chuť, jako spíš příběh, který mi whisky vypráví. Jak se mění ve vůni, v chuti a dozvuku nebo jak je konzistentní a vyvážená. A když se sejde výborná whisky s tou správnou náladou a rozpoložením, je to pro mě dlouhotrvající zážitek.

Jak praví klasik, "Ochutnat, to u nás znamená vypít." A vypít, to u mě znamená celou lahev (mínus případně vzorky pro přátele). Proto ve své sbírce (collection) nejsou viditelné pro všechny i vzorky, ale pouze lahve, které jsem zakoupil a vlastnohrdelně vypil.

I've been drinking whisk(e)y for years. I'm not interested in ratings and taste so much. I rather listen to the stories the that whisky tells me. How it changes in nose, taste and finish, how it is consistent and well-balanced. And when exquisite whisky meets my momentary taste and mood, then it is an absolute, long-lasting experience (once, maybe twice a life and still waiting for :-) ).

 • Gender
  M
 • Vintage
  1986
 • Czech Republic
  cz
 • Points
  3224
 • Check-in
  41

xenopus Activity

  Latest news

  Celebration of 170.000 bottles in Whiskybase

  Growing the Whiskybase platform and going through our celebration moments each milestone, this time another 10.000 bottles added to Whiskybase. We managed to grow to 170.000 bottles and it is time to reveal a new bottle to our members. A 11-year-old Ledaig from a hogshead selected for Whiskybase members. Something for the peatheads. One to sip, not to flip!

  Check-in

  Check-in's not visible

  Whiskybase

  Whiskybase is founded in 2007 with the goal to create the biggest resource of whisky information in the world. A community driven website built by and for whisky enthusiasts.  
  Whiskybase B.V. 
  Zwaanshals 530 
  3035 KS Rotterdam 
  The Netherlands 

  KVK: 52072819
  VAT: NL850288836B01

  Copyright © 2021


  Forgot your password?

  Login